Jak dbać o samochód zabytkowy?

Jak dbać o samochód zabytkowy?
Zabytkowe samochody są nie tylko oryginalnym środkiem transportu. Kiedy pojawiają się na ulicach, wywołują zainteresowanie, bo stanowią kawałek, często spory, pięknej historii. Mogą stać się również dochodową inwestycją – wraz z wiekiem rośnie bowiem ich wartość kolekcjonerska. Aby nie stracić na inwestowaniu w „klasyka”, należy jednak odpowiednio o niego zadbać.

Rejestracja samochodu zabytkowego

Jeśli posiadamy samochód starszy niż 25 lat (nieprodukowany od przynajmniej 15) i w 75% składający się z oryginalnych części, warto zarejestrować go jako zabytkowy. Należy w tym celu wypełnić kartę ewidencyjną ruchomego zabytku techniki (zwaną białą kartą). Na jej podstawie wojewódzki konserwator zabytków dokona wpisu do centralnego rejestru zabytków w Polsce. Uzupełnienie białej karty zwykle zleca się rzeczoznawcy do spraw techniki samochodowej, eksperta w dziedzinie pojazdów zabytkowych, który rzetelnie ocenia stan samochodu i ustala wszystkie techniczne szczegóły jego konstrukcji. Następnie pojazd należy poddać obowiązkowemu przeglądowi i zarejestrować w wydziale komunikacji, aby uzyskać charakterystyczne dla klasyków żółte tablice. Formalne uznanie samochodu za zabytkowy przynosi kilka profitów – przede wszystkim umożliwia wykupienie jedynie czasowego ubezpieczenia OC (a niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe, czerpiąc wzory z angielskich classic car insurance uk, oferują polisy, których składki uzależnione są od liczby przejechanych w ciągu roku kilometrów).

Utrzymanie i serwisowanie klasyka

Aby samochód mógł zostać uznany za zabytkowy, jego silnik, zawieszenie i karoseria w całości muszą składać się z oryginalnych części. Pasjonaci dawnej motoryzacji zajmują się także skupem tych elementów, by w razie potrzeby móc je wymienić. Utrzymanie samochodu zabytkowego w dobrym stanie wiąże więc z koniecznością nieustannego śledzenia rynku dawnej motoryzacji: ogłoszeń czy internetowych aukcji.

Podstawą dbania o zabytkowy samochód jest niedopuszczenie do pojawienia się rdzy. Wszelkie części, na których zaczyna się korozja, należy zeszlifować. Regularne czyszczenie i woskowanie chroni karoserię. Szczególnie troszczyć się trzeba o elementy chromowane, które ulegać mogą korozji od wewnątrz. Aby tego uniknąć, warto systematycznie usuwać z nich zabrudzenia takie jak ptasie odchody, liście czy pozostałości owadów, stosując specjalne preparaty: waty i pasty polerskie czy wosk zabezpieczający. Zabytkowy samochód powinien być również garażowany w odpowiednim miejscu – suchym i osłoniętym od promieni słonecznych.

Regularna troska o stan klasyka jest jednak nie tylko koniecznością, ale i źródłem radości. Zachwyt, jaki wywołuje zadbany oldtimer, napawa dumą każdego pasjonata starej motoryzacji. Zabytkowe samochody warto wyposażyć również w nowinki techniczne, na przykład kamerkę samochodową. Dzięki przyklejonej pod lusterkiem vehicle camera zarejestrować można niezapomniane wrażenia z jazdy. A przy odrobinie szczęścia – również zachwyt gapiów.

 

Artykuł sponsorowany

Admin Tarnow
Podziel się:

Pozostałe