Problemy z brzuchem

  • 28.08.2017, 12:40 (aktualizacja 11.09.2017 09:45)
  • Grupa Tipmedia
Problemy z brzuchem
To nie jest ani przyjemna ani łatwa do wyleczenia choroba. Zespół jelita drażliwego potrafi doprowadzić do bardzo krępujących sytuacji, a co za tym idzie często stawia nas w niezręcznych sytuacjach. Oprócz bólu skurczowego objawia się wzdęciami, zaparciami lub biegunkami.

Zespół jelita drażliwego przyczyny swoje ma przede wszystkim w zaburzeniach pracy jelita grubego. To z kolei jest w dużej mierze spowodowane przez stres, niewłaściwą dietę czy depresję. Poza tym niebagatelną rolę na funkcjonowanie jelit i całego organizmu, jak czytamy na http://natrawienie.pl/zespol-jelita-drazliwego-jak-go-leczyc/ ma dieta i aktywność fizyczna. Warto zaznaczyć, że nadpobudliwość ze strony układu trawiennego może być spowodowana nadużywaniem środków przeczyszczających oraz infekcjami.

O co chodzi z jelitami?

Różne czynniki wpływają na rozwój choroby. Wśród najważniejszych są oczywiście problemy z motoryką jelit, zachwianie układu hormonalnego i nerwowego, przebyte biegunki oraz nadwrażliwość całego układu. Warto pamiętać, że zarówno zbyt szybka jak i zbyt wolna perystaltyka jest dla nas szkodliwa i wpływa negatywnie na funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Zespół jelita drażliwego objawy może bowiem dawać również w pracy żołądka, wątroby, czy nerek. Oprócz charakterystycznych wypróżnień warto zwrócić uwagę na osłabienie, zmiany nastroju, bóle głowy czy zaburzenia koncentracji. Bardzo ważne przy tym są również wahania masy ciała. Przy wizycie u lekarz koniecznie trzeba o tych wszystkich symptomach pamiętać, ponieważ one i badania laboratoryjne dają pełen obraz sytuacji.

Jak to leczyć?

Z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego nie warto czekać, aż same przejdą. Konieczna jest wizyta u lekarza, który przeprowadzi dokładny wywiad i skieruje na badania laboratoryjne. To ważne, ponieważ objawy mogą świadczyć o bardzo poważnych chorobach takich jak chociażby nowotwory. Jeśli lekarz podejrzewa zespół jelita drażliwego, leczenie będzie przebiegało wielotorowo, dlatego że różne mogą być przyczyny zaburzenia. Jak czytamy na http://natrawienie.pl warto się dokładnie skupić na objawach, by pomóc w postawieniu odpowiedniej diagnozy. Lekarstwo na zespół jelita drażliwego jest uzależnione oczywiście od stopnia zaawansowania choroby i sam proces wymaga czasu oraz systematyczności. W dużej mierze polega na przywróceniu pewnej równowagi pomiędzy różnymi układami organizmu, czasem na wyciszeniu stresu, zmianie sposobu odżywiania się czy aktywności fizycznej na samym trybie życia skończywszy. Lekarz na pewno zaleci również leczenie objawowe, które przywróci jelita do stanu pierwotnego.

 

Artykuł sponsorowany

Grupa Tipmedia
Podziel się:

Pozostałe