Ratownicy z Tarnowa na podium Mistrzostw Polski

  • 13.10.2017, 11:57 (aktualizacja 13.10.2017, 12:21)
  • Mariola Wadas
Ratownicy z Tarnowa na podium Mistrzostw Polski
Krzysztof Hetman, Jakub Będkowski i Michał Łanocha, ratownicy medyczni z Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie, zdobyli drugie miejsce w XVI Mistrzostwach Polski w Ratownictwie Medycznym, które pod koniec września odbyły się w Krakowie. Wicewojewoda Małopolski Józef Gawron wręczył ratownikom listy gratulacyjne i upominki.

Krzysztof Hetman pracuje w pogotowiu od trzech lat, Jakub Będkowski i Michał Łanocha od pięciu. Podczas trwających cztery dni mistrzostw ratownicy wykonywali różnego rodzaju zadania, również w nocy, bez względu na pogodę. Wszystkie były przygotowane tak, aby jak najbardziej przypominać prawdziwe sytuacje, z którymi ratownicy stykają się podczas wyjazdów. Każdy z zawodników miał „swojego” sędziego, który oceniał między innymi jak z zadaniami radzi sobie cały zespół, jak jego członkowie komunikują się ze sobą, jak dzielą zadania i jak organizują pracę. Na każde zadanie ratownicy mieli po 10 minut. Musieli poradzić sobie między innymi z symulacją jednoczesnej próby samobójczej dwóch osób czy sytuacjami, w których było wielu poszkodowanych. Oprócz zadań symulacyjnych ratownicy zdawali też testy sprawnościowe i sprawdzające wiedzę. Ratownicy medyczni każdego dnia mierzą się z bardzo różnymi, najczęściej trudnymi sytuacjami. Zdarza się, że bliscy chorych są przerażeni, w  panice, zdarzają się przypadki agresji, nie tylko słownej. Od niedawna mają również szkolenia z samoobrony, a główna zasada mówi, że jeżeli w miejscu interwencji jest niebezpiecznie, czekają na przyjazd policji lub straży miejskiej, które często ich wspierają. Dyżur ratownika trwa 12 godzin, potem są 24 godziny wolne od pracy. Nigdy nie wiadomo, czy ratownicy spędzą kilka godzin w bazie, czy też niemal nie będą wysiadać z karetki. Każdy wyjazd jest inny, podobnie jak każdy dyżur. Zespół działa tak, że w razie potrzeby każdy może zastąpić każdego - przejąć rolę kierownika zespołu czy kierowcy karetki.  W rozegranych w Krakowie zawodach uczestniczył też drugi zespół, reprezentujący Powiatową Stację Pogotowia w Tarnowie. Andrzej Ciupek, Paweł Dąbroś i Mateusz Wszół którzy otrzymali ósme miejsce.

 

Mariola Wadas

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.zvami.tv. MAŁOPOLSKA TELEWIZJA ZVAMI z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy użytkowników. 

Pozostałe