Zalipie ponownie stolicą folkloru

  • 24.04.2018, 13:46 (aktualizacja 24.04.2018, 14:25)
  • Sara Banaś-Wawrzynek
Zalipie ponownie stolicą folkloru

Po raz 55. odbędzie się konkurs "Malowana Chata", w którym udział wezmą twórcy ludowi z Powiśla Dąbrowskiego. To jeden z najstarszych konkursów sztuki ludowej w Polsce, który skupia się wokół unikatowej tradycji zdobienia ścian domów, obejść i przedmiotów motywem zalipiańskich kwiatów. 

Realizacja wydarzenia jest możliwa dzięki środkom pozyskanym przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wysokość grantu 20 tysięcy złotych.

 

Przypomnijmy, że Zalipie to wieś w powiecie dąbrowskim słynąca od dawna z malowanych chat, zwyczaj zdobienia wiejskich domostw pochodzi z końca XIX wieku. Obecnie w Zalipiu znajduje się około 20 malowanych domów. Corocznie miejscowość odwiedzają tysiące turystów  z całego świata.

Sara Banaś-Wawrzynek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.zvami.tv. MAŁOPOLSKA TELEWIZJA ZVAMI z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy użytkowników. 

Pozostałe