Rekonstrukcja Bitwy o Most w Biskupicach Radłowskich

  • 13.08.2019, 09:18
  • Andrzej Adamski
Rekonstrukcja Bitwy o Most w Biskupicach Radłowskich
Największa rekonstrukcja w Małopolsce

31 sierpnia 2019 r. o godz. 15:00 zapraszamy do Biskupic Radłowskich na największą rekonstrukcję historyczną w Małopolsce w 80. rocznicę Bitwy Radłowskiej pt. ”Bitwa o most w Biskupicach Radłowskich”.

W 1939 roku na terenie Gminy Radłów odbywały się zacięte walki w ramach największej bitwy w Małopolsce 7-8 września - Bitwy Radłowskiej oraz Bitwy o Most w Biskupicach Radłowskich. Bohaterska obrona szkoły powszechnej w Radłowie, która odbyła się 7 września 1939 roku, miała na celu opóźnienie marszu wojsk niemieckich i umożliwienie przeprawy przez most w Biskupicach Radłowskich jak największej liczbie wojsk polskich. 8 września 1939 roku, podczas Bitwy o most, Biskupice Radłowskie zostały spalone w 80%. Zniszczony został również most na rzece Dunajec.

Bitwa Radłowska

 

W 80. rocznicę tych tragicznych wydarzeń, zostanie zorganizowana Rekonstrukcja Bitwy Radłowskiej pt. „Bitwa o most w Biskupicach Radłowskich”.

W realizacji operacji weźmie udział ponad 90 rekonstruktorów: 30 osób po stronie polskiej, 30 po stronie niemieckiej oraz około 30 osób ludności cywilnej.

W rekonstrukcji użyty zostanie ciężki sprzęt pancerny:
•    czołgi niemieckie
•    ciężarówka niemiecka
•    armatka niemiecka
•    motocykle niemieckie
•    polskie motocykle
•    armata ppanc. z ciągnikiem artyleryjskim PZInż 303
•    ciężkie karabiny maszynowe, moździerze i inna broń salutacyjna.

Całość rekonstrukcji bitwy trwać będzie około 60 minut. Poprzedzona będzie oficjalnymi uroczystościami patriotyczno-historycznymi. W dniu rekonstrukcji przewidziano wiele dodatkowych atrakcji kulturalno-historycznych.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowanym Województwa Małopolskiego.

 

 

źródło: https://www.gminaradlow.pl

Andrzej Adamski

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.zvami.tv. MAŁOPOLSKA TELEWIZJA ZVAMI z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy użytkowników. 

Pozostałe