Przewodnik po wakacjach w Krakowie - co nas czeka w tym sezonie letnim?

  • 02.07.2020, 11:00
  • Grupa Tipmedia
Przewodnik po wakacjach w Krakowie - co nas czeka w tym sezonie letnim?
Większość marca, cały kwiecień, jak i maj Kraków nie był oblegany przez osoby zwiedzające. Turystyka w związku z obostrzeniami wprowadzonymi z powodu koronawirusa, praktycznie wszędzie zamarła. Lotniska czy granice zostały na dłuższy czas zamknięte. Dopiero niedawno, bowiem w bieżącym miesiącu rozpoczęto znoszenie rządowych obostrzeń i na ulicach miast, w tym także Krakowa, znowu pojawili się ludzie, wśród których można spotkać turystów krajowych. Co w takim razie czeka na nich te wakacje?

Plany Krakowa na czas pandemii

Ile może kosztować całkowite wstrzymanie ruchu turystycznego w bieżącym roku dla Grodu Kraka? Pomiędzy 4,3 a 6,5 mld złotych, o czym informuje Jerzy Muzyk zastępca Prezydenta Krakowa (źródło). Zapewnia przy tym jednakże, iż miasto nie zamierza wycofywać się z realizowania istotnych infrastrukturalnych inwestycji.

Władze Krakowa chcą, aby turyści odwiedzali niegdysiejszą stolicę Polski. Gospodarka tego miasta oparta jest w sporej mierze na ruchu turystów. W związku z pandemią koronawirusa, żaden przewodnik po Krakowie, właściciel restauracji, czy nawet uliczny artysta, których jak wiadomo przy Rynku Głównym i na ulicy Floriańskiej jest sporo, nie miał szansy na zarobek. Stąd też pomysł na akcję, która została skierowana do osób zamieszkujących inne regiony kraju. W wielu miastach pojawiły się billboardy, które za zadanie mają promować ,,miasto królów polskich". Zaś w ogólnopolskich stacjach telewizyjnych roi się od spotów na temat Krakowa. Akcja ta współfinansowana jest przez miasto, jak i Małopolską Organizację Turystyczną, co odciąża nieco kasę miasta.

W ocenie wcześniej wspomnianego J. Muzyka, pandemia koronawirusa, jak i jej konsekwencje, wymuszają jeszcze większą determinację w miasta do podtrzymywania realizacji wszelkich zaplanowanych wcześniej inwestycji, tym bardziej tych o znaczeniu strategicznym. Nie można się uciekać do znalezienia łatwych oszczędności poprzez ograniczenia inwestycji, ponieważ będzie to mieć jeszcze bardziej negatywne skutki dla gospodarki.

W tej chwili wszelkie wysiłki powinny być skoncentrowane wokół poszukiwania źródeł finansowania tego rodzaju inwestycji. W tymże zakresie spory udział powinno mieć państwo, poprzez utworzenie specjalnego funduszu dla większych miast, które mają największy udział w wytwarzaniu PKB, zatem i dla Krakowa, który przynosi spore dochody dla Skarbu Państwa.

A jeśli już szukać oszczędności, to tylko w przypadku bieżących wydatków, niemniej jednak nie będzie to łatwe, z uwagi na szereg zadań, które wykonywane są przez gminy, jak i związane z tym spore koszty, których nie sposób uniknąć.

Program ,,Zwiedzaj Kraków"

Kraków, tak jak inne miasta, pragnie stawić czoła efektom bezprecedensowej kryzysowej sytuacji, którą wywołała pandemia koronawirusa. Władzom zależy na jak najszybszej poprawie kondycji firm, które działają w sektorze turystycznym. Dlatego krakowscy przedsiębiorcy są zachęcani do współpracy, jak i włączenia się do programu ,,Zwiedzaj Kraków". Celem jest w tym przypadku pobudzanie gospodarki lokalnej dzięki zachęcaniu, nie tylko turystów, ale i mieszkańców do skorzystania z naprawdę bogatej oferty przedsiębiorstw krakowskich.

W programie tym przewidziano bowiem współdziałanie właścicieli firm i instytucji publicznych w oferowaniu pakietów usług rabatowych dla mieszkańców miasta, którzy mają Kartę Krakowską, Krakowską Kartę Rodzinną 3+, jak i Krakowską Kartę Rodziny “N”, ale też turystom w ramach karty o nazwie ,,Zwiedzaj Kraków". Miasto zachęca lokalne przedsiębiorstwa do udziału w tymże programie, jak i udzielania mniejszych, bądź większych zniżek.

 

Czy i jak Kraków poradzi sobie w tych trudnych dla lokalnej i światowej gospodarki i turystyki czasach? Czy będzie to szansa na coś nowego i tylko wyczekiwać jak Stolica Małopolski odrodzi się z tego niczym Feniks z popiołów? Odpowiedzi na te pytania przyjdą zapewne dopiero za kilka lat...

 

Grupa Tipmedia
Materiał Partnera
Podziel się: