Ozonowanie domu

  • 25.08.2020, 12:00
  • Grupa Tipmedia
Ozonowanie domu
Z czysto technologicznego punktu widzenia ozonowanie domu przebiega w dość podobny sposób, co ozonowanie mieszkania. Tym niemniej decydując się na ozonowanie domu, warto pamiętać o kilku dodatkowych kwestiach.

Ozonowanie domu – informacje ogólne

Największą różnicą pomiędzy ozonowaniem domu a mieszkania jest liczba pomieszczeń, w których należy przeprowadzić tę operację. W domach, poza pomieszczeniami mieszkalnymi, mogą znajdować się również piwnica oraz strych. Jeżeli decydujemy się na ozonowanie, pominięcie wnętrz, w których się nie mieszka, nie jest dobrym pomysłem. Może się okazać, że na przykład usunięcie zapachu z kondygnacji mieszkalnej będzie niewystarczające w sytuacji, gdy w piwnicy lub na strychu dalej będzie się utrzymywał nieprzyjemny zapach.

Kiedy warto przeprowadzić ozonowanie domu?

Istnieje szereg okoliczności, które mogą sprawić, że ozonowanie domu będzie koniecznością.

  • Planujemy przeprowadzić generalny remont, jednak obecność nieprzyjemnej woni skutecznie nam to uniemożliwia. Taki zapach na pewno sam z siebie nie zniknie po remoncie, więc najpierw należy usunąć jego źródło, a następnie samą woń, którą przesiąknęły mury lub drewno – konstrukcyjne, podłogowe itp. Tego rodzaju sytuacja może mieć miejsce na przykład wtedy, gdy planujemy remont w domu, który ucierpiał na skutek pożaru lub powodzi. Jeżeli w domu przebywały zwierzęta, doszło do awarii instalacji sanitarnej lub był on zaniedbany, ozonowanie przedremontowe także będzie dobrym pomysłem.
  • Dom jest już wyremontowany, ale unoszą się w nim zapachy lakierów, farb czy impregnatów. Być może ze względu na ich skład, a być może dlatego, że ekipa budowlana popełniła błędy. Co więcej, jeżeli nieprzyjemne zapachy można było wyczuć przed remontem, ale nie zostały one wówczas usunięte, to po remoncie również nie znikną same z siebie.
  • Ozonowanie domu jest również konieczne wtedy, gdy planujemy przeprowadzić jego dezynfekcję – na przykład po chorobie któregoś z domowników lub po prostu po to, aby skutecznie chronić swoich najbliższych.

Dlaczego ozonowanie domu jest skutecznym sposobem na usunięcie przykrych zapachów i szkodliwych drobnoustrojów?

Skuteczność ozonowania – domu, mieszkania, pojedynczego pomieszczenia czy na przykład budynku użyteczności publicznej – jest przede wszystkim efektem prawidłowego wykorzystania odpowiedniej technologii przez przeszkolonych do tego celu specjalistów. Nie należy jednak zapominać o fizykochemicznych właściwościach ozonu.

Ozon jest bardzo aktywnym gazem o właściwościach bakteriobójczych, a także niezwykle skutecznym utleniaczem. Aplikowany w nieodpowiedni sposób, może być szkodliwy dla zdrowia. Jednak w prawidłowym stężeniu i w określonej temperaturze, wilgotności i ciśnieniu atmosferycznym, ozon natychmiast wnika do wnętrza komórek bakterii, powodując ich zniszczenie. A także bardzo skutecznie rozbija cząsteczki substancji, której zapachu chcemy się pozbyć.

Należy jedynie pamiętać, aby ozonowanie domu zlecić profesjonalistom, którzy nie zapomną chociażby o zabezpieczeniu sprzętu elektronicznego. A także tych wszystkich obiektów, których powierzchnia mogłaby zostać utleniona przez cząsteczki ozonu, a tym samym ulec zniszczeniu.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: