Rozbiłeś samochód? Wynajmij samochód z wypożyczalni!

  • 16.09.2020, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Rozbiłeś samochód? Wynajmij samochód z wypożyczalni!
Kiedy uczestniczysz w stłuczce jako poszkodowany, możesz mieć prawo do otrzymania samochodu zastępczego. Pojawia się jednak pytanie, czy przysługuje ono każdemu? Atrakcyjną alternatywą dla auta zastępczego jest wynajem samochodu z wypożyczalni! Sprawdź najważniejsze informacje!

Czy samochód zastępczy na czas naprawy przysługuje każdemu?

Jeżeli wykupiłeś odpowiednie ubezpieczenie, ubezpieczyciel powinien zapewnić Ci dostarczenie samochodu zastępczego. Dzieje się tak, kiedy jesteś osobą poszkodowaną, a nie sprawcą zdarzenia drogowego. W takiej sytuacji koszty pokrywa OC sprawcy. Wiele instytucji ubezpieczeniowych korzysta aktualnie z usług wypożyczalni aut. Zgodnie ze stanowiskiem Sądu Najwyższego auto zastępcze przysługuje w przypadku celowego i ekonomicznego uzasadnienia. Jesteś w takiej sytuacji zobowiązany do odpowiedniego udokumentowania oraz uzasadnienia kosztów wynajmu samochodu zastępczego. Aby otrzymać zwrot kosztów za samochód zastępczy, musisz pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

Po pierwsze klasa wynajmowanego auta nie może być wyższa niż Twojego pojazdu uszkodzonego w wypadku. Ubezpieczyciel zaakceptuje jedynie pojazd niższej lub zbliżonej klasy. Następnie należy zwrócić uwagę również na koszt wynajmu. Nie może być znaczącej różnicy pomiędzy opłatą w wybranej wypożyczalni a średnim kosztem tej usługi w danym regionie. Jeżeli samochód został uszkodzony, prawo do auta zastępczego przysługuje wyłącznie na czas naprawy. W przypadku całkowitej szkody możesz wypożyczać samochód do momentu zakupu nowego.

Pamiętaj również, że możesz nie otrzymać zwrotu kosztów w przypadku posiadania drugiego pojazdu lub możliwości zastąpienia go komunikacją miejską! Tak naprawdę wiele zależy od umowy, którą podpisałeś z ubezpieczycielem, OC sprawcy oraz spełnienia określonych warunków.

Wynajmij samochód z wypożyczalni na czas naprawy!

Jak widać, może się zdarzyć, że zapisy w umowie nie przewidują gwarancji dostarczenia auta zastępczego. Inną sytuacją jest niespełnianie warunków stawianych przez ubezpieczyciela. Jeżeli musisz poradzić sobie sam w razie stłuczki lub awarii, nadal warto skorzystać z usług wypożyczalni! Jedną z firm oferujących swoje usługi na terenie niemal każdego większego miasta jest carfree.pl. W niektórych miejscowościach możesz znaleźć nawet kilka oddziałów wypożyczalni! Przykładem mogą być Katowice. Carfree znajdziesz zarówno na Dworcu PKP, jak i Lotnisku Pyrzowice. Jeżeli zdecydujesz się na skorzystanie z tej oferty, musisz przemyśleć kilka kwestii.

Po pierwsze przeanalizuj swoją obecną sytuację. Skonsultuj się z mechanikiem i dowiedz się, czy istnieje możliwość naprawienia szkody po kolizji, czy samochód trafi do kasacji. Po drugie musisz wiedzieć, jak długo potrwa naprawa pojazdu. W przypadku konieczności zakupu przeanalizuj, ile czasu potrzebujesz na znalezienie nowego pojazdu. Po trzecie przyjrzyj się swojemu budżetowi, a następnie wariantom wynajmu dostępnego na stronie Carfree. Koszt usługi zależy od segmentu i okresu wypożyczenia samochodu. Po czwarte pamiętaj o rezerwacji samochodu! Musisz zachować co najmniej 12-godzinną rezerwę czasu od momentu rezerwacji do odbioru auta.

Jakie samochody możesz wynająć?

Wypożyczalnia Carfree dysponuje szeroką flotą samochodów, spośród których z pewnością uda Ci się znaleźć coś dla siebie. Najtańsze rozwiązania znajdziesz w segmencie A. Są to najmniejsze auta z niewielkim bagażnikiem, które sprawdzą się doskonale do jazdy po mieście. Segment B to małe samochody z gwarancją większego komfortu jazdy dla pasażerów z tyłu. Większy silnik gwarantuje sprawną jazdę również przy większym obciążeniu w postaci bagaży i pasażerów. W segmencie C znajdziesz samochody kompaktowe, czyli większe hatchbacki czy też sedany. Oferta Carfree wyróżnia dodatkowo klasy C+ z automatem, kombi z automatem oraz zwykłe kombi.

Oprócz tego znajdziesz również w ofercie Carfree samochody z wyższej półki. Wśród nich można wymienić segment SUV z automatem lub manualną skrzynią biegów. Samochody klasy D, czyli auta z klasy średniej dostosowane do potrzeb rodziny. Ten segment również został podzielony na D+ z automatem, kombi oraz samochody premium z automatem. Jeżeli w kolizji uszkodziłeś samochód sportowy, dostawczy, bus 9- lub 7-osobowy, również znajdziesz rozwiązanie dla siebie.

Chcesz wiedzieć więcej na temat floty oferowanej przez Carfree? Przeczytaj także: "Jakie samochody oferują na wynajem wypożyczalnie samochodów w Krakowie?”

Zalety wynajmu krótkoterminowego samochodu

Jeżeli doszło do kolizji, wskutek której Twój samochód trafił do naprawy, dobrym rozwiązaniem będzie wynajem krótkoterminowy auta. W takiej sytuacji podpisujesz umowę z wynajmującym na okres od 1 do 30 dni. Koszt wynajmu obejmuje opłatę za usługę i paliwo.

Warto zwrócić uwagę, że opłaty są pobierane od doby, a jej wysokość zależy również od klasy samochodu. Jeżeli zdecydujesz się na wynajem krótkoterminowy samochodu, nie musisz martwić się limitem kilometrów. W tym przypadku Carfree nie narzuca żadnych ograniczeń.

Jeżeli zdecydujesz się na wynajem krótkoterminowy w Carfree, otrzymasz możliwość wyboru lokalizacji odbioru i zwrotu samochodu. Biura firmy znajdziesz niemal w każdym większym mieście w Polsce. Za dodatkową opłatą możesz również wybrać inne miejsce odbioru pojazdu. Należy jednak zwrócić uwagę, że w przypadku zbyt krótkiego wynajmu, na przykład 1 dzień, pojawi się również koszt za podstawienie i odbiór samochodu.

Pamiętaj, że w przypadku wypożyczenia samochodu nie musisz martwić się ubezpieczeniem czy przeglądami technicznymi. Załatwienie tych formalności leży po stronie wypożyczalni!

Na koniec warto również zaznaczyć, że Carfree oferuje swoim klientom różne metody płatności. Możesz zapłacić przez internet, kartą płatniczą lub kredytową przy odbiorze, a także zlecić przelew tradycyjny.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: