Jaki opryskiwacz plecakowy?

  • 26.03.2018, 16:00
  • Grupa Tipmedia
Jaki opryskiwacz plecakowy?
Pielęgnacja roślin w ogrodzie wymaga regularnej aplikacji wody i różnego rodzaju substancji, które zapewnią im odpowiedni rozwój i ochronę w każdych warunkach. Chcąc wykonać wszystko w sposób szybki i sprawny, należy zaopatrzyć się w specjalny sprzęt, na przykład opryskiwacz.

Są to urządzenia, które doskonale sprawdzają się podczas rozpylania cieczy. Ze względy na swoją budowę składającą się ze zbiornika i dyszy roboczej, są stosunkowo lekkie i poręczne, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę model plecakowy. Dzięki niemu podczas pracy mamy obie ręce wolne, dlatego jesteśmy w stanie bez problemu wykonywać wszelkie niezbędne czynności.

Oczywiście każdy opryskiwacz jest inny, przed ostatecznych wyborem warto więc zwrócić uwagę na szereg najważniejszych kwestii, mających wpływ na zastosowanie tych urządzeń.

Opryskiwacz – typy i wielkość

Zaczniemy od sprawy najważniejszej, a więc uporządkowanie wszystkich modeli opryskiwaczy. Urządzenia plecakowe należą do tak zwanych opryskiwaczy ręcznych, w przypadku których to my decydujemy o ilości i sposobie aplikowanego środka.

Oczywiście, jak sama nazwa wskazuje, sprzęt tego typu jest zakładany na plecy – w naszej ręce znajduje się natomiast dysza robocza, za pomocą której rozpylamy substancję. Jest to opryskiwacz niezwykle wygodny w użyciu, przydatny zarówno w niewielkich, jak i nieco większych ogrodach.

Modele plecakowe, podobnie jest wszystkie ręczne, dzielą się na kilka typów:

  • opryskiwacz ciśnieniowy – urządzenie wyposażone w specjalną pompkę ręczną, za pomocą której wtłaczamy powietrze. Jest ono łatwe w użyciu, a do tego nie generuje żadnych szkodliwych dla środowiska spalin,

  • opryskiwacz pulsacyjny – rzadko spotykany model w przypadku sprzętu plecakowego. Podobnie jak model ciśnieniowy, również posiada pompkę. Po naciśnięciu spustu, wypuszczana jest określona ilość cieczy, raczej niewielka, dlatego model ten jest polecany na niewielkiej przestrzeni,

  • opryskiwacz spalinowy – charakteryzuje się sporymi rozmiarami i wagą, dlatego jego długie stosowanie dla niektórych osób może okazać się męczące. Warto jednak podkreślić, że jest on wyposażony w specjalny kompresor zasilany silnikiem spalinowym. Wszystko to pozwala na wykorzystanie go przez bardzo długi czas, samo opryskiwanie jest natomiast niezwykle komfortowe. Oczywiście pamiętać musimy również o tym, że takie urządzenie emituje spaliny,

  • opryskiwacz akumulatorowy – na koniec urządzenie o napędzie elektrycznym. Wyróżnia się cichą pracą i stosunkowo niewielką wagą. Podczas jego zakupu należy zwrócić uwagę na pojemność akumulatora i sprawdzić, jak długo może pracować bez konieczności podłączania go do ładowania.

Jaki opryskiwacz wybrać?

Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione wyżej modele, śmiało można stwierdzić, ze najbardziej standardowym i najczęściej spotykanym jest opryskiwacz plecakowy ciśnieniowy, który pozwala na wygodną pracę w typowych ogrodach.

Jeżeli zależy nam na maksymalnej wydajności i szybkości pracy, powinniśmy wybrać urządzenie spalinowe. Zapewnia ono niezwykle sprawne opryskiwanie, które jednak wiąże się z emisją spalin. Problemów w tym nie uświadczymy w przypadku opryskiwaczy akumulatorowych. Wymagają mniejszej pracy niż modele ciśnieniowe, jednak są one ograniczone pojemnością akumulatora, co również ma znaczenie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

To, jaki opryskiwacz wybierzemy nie zależy wyłącznie od jego rodzaju. Każde urządzenie opisane jest bowiem kilkoma najważniejszymi parametrami technicznymi, które również nie mogą zostać przez nas niezauważone. Na co zwrócić uwagę w szczególności?

Najważniejsza wydaje się być oczywiście pojemność, która decyduje o tym, ile cieczy będziemy mogli rozpylić za jednym razem. Jak nietrudno się domyślić, parametr ten należy dobierać w zależności od wielkości naszego ogrodu. Najmniejsze urządzenia plecakowe wyróżniają się pojemnością około 5 litrów – nie jest to wiele, dlatego okażą się przydatne wyłącznie na niewielkich powierzchniach, na przykład podczas opryskiwania kwiatów doniczkowych lub skrzynek zamontowanych na tarasie czy też balkonie

Jeżeli dysponujemy ogrodem średnich rozmiarów i szukamy modelu do krzewów oraz rabatek kwiatowych, powinniśmy decydować się na opryskiwacze ze zbiornikiem co najmniej 10-litrowym. Jeżeli chodzi o modele największe, dysponują one zbiornikami o pojemności powyżej 15 litrów.

Niezwykle ważna powinna być dla nas również sama konstrukcja opryskiwacza. Warto sprawdzić, z czego została przygotowana dysza, zbiornik czy producent przygotował podziałkę pozwalającą sprawdzić, ile zostało płynu, a także czy możemy skorzystać z regulacji strumienia. Oczywiście aplikacja tego typu rozwiązań sprawi, że cena urządzenia wzrośnie.

Najtańsze opryskiwacze plecakowe zakupimy już za około 70 złotych. Najczęściej będą to proste modele ciśnieniowe. Jeżeli zależy nam na bardziej rozbudowanych konstrukcja, charakteryzujących się większą pojemnością i różnego rodzaju dodatkami, musimy przygotować się na wydatek kilkuset złotych. Najdroższe urządzenia kosztują nawet ponad tysiąc złotych.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: