Antykwariat – miejsce, gdzie książki dostają drugie życie

  • 7.11.2018, 16:00
  • Grupa Tipmedia
Antykwariat – miejsce, gdzie książki dostają drugie życie
Ludzie coraz rzadziej sięgają po książki. Wszystko przez brak czasu spowodowany natłokiem obowiązków, pracą i innymi czynnościami, zajmującymi sporą część dnia. Aby ułatwić sprawę z kupnem lub oddaniem zbędnych książek, zaczęto prowadzić internetowe antykwariaty. Dzięki temu nieużywane już książki mogą trafić do nowych czytelników i stać się pomocne dla innych.

Co to jest antykwariat?

Antykwariat to sklep, w którym można kupić lub sprzedać stare przedmioty, mające wartość historyczną czy materialną, np.: obrazy, rzeźby, meble, rękopisy. Głównie są to rzeczy używane (niejednokrotnie książki o różnej tematyce). W Polsce antykwariaty rozpowszechniły się dopiero w XIX i XX wieku. Osoba, która prowadzi antykwariat to antykwariusz. Obecnie coraz bardziej popularne stają się antykwariaty internetowe. To bardzo „wygodna” opcja, ponieważ możemy bez wychodzenia z domu dokonać zakupu książek, których potrzebujemy.

Antykwariat internetowy

Antykwariaty internetowe posiadają szeroką ofertę książek o różnej tematyce. Każdy znajdzie w nich coś dla siebie. Najczęściej wystawianymi książkami są: podręczniki szkolne, encyklopedie, słowniki, książki historyczne lub popularnonaukowe, poradniki, biografie, lektury szkolne i literatura współczesna. Poza tym, można tam znaleźć również komiksy, roczniki oraz czasopisma. Przykładem doskonale prosperującego antykwariatu jest antykwariat w Krakowie, który zajmuje się skupowaniem książek używanych i sprawia, że trafiają one do rąk nowych czytelników. Ten internetowy sklep wyróżniają różnorodność tytułów, miłość do książek i atrakcyjne ceny.

Zalety antykwariatu internetowego

Antykwariaty internetowe mają wiele zalet. Jednym z głównych plusów jest to, że możemy zakupić wybrane przez siebie książki bez wychodzenia z domu. Jest to bardzo wygodne, szczególnie dla osób, które nie mogą wyjść z domu, albo nie znajdują chwili wolnego czasu na wizytę w stacjonarnym punkcie. Kolejną zaletą jest to, że w antykwariatach internetowych dostępne są egzemplarze wyjątkowe, które ciężko dostać np. w księgarniach. Chodzi tutaj zarówno o tytuły nowe, jak i starsze, a wręcz antyki, które dla każdego kolekcjonera są niezwykle cenne. Kolejny plus to niższe ceny. Nikt z nas nie lubi przepłacać, a antykwariaty internetowe gwarantują sprzedaż po bardzo atrakcyjnych i korzystnych cenach. Zdjęcia produktów i ich opis w całości oddają faktyczny stan książek. Dlatego też nie trzeba obawiać się, że książki będą w złym stanie. Należy jednak pamiętać, że podczas zakupów przez Internet, mogą pojawić się pewne komplikacje. A mianowicie może zdarzyć się tak, że  dana pozycja w międzyczasie zostanie sprzedana stacjonarnie. W takiej sytuacji należy, poprosić o zwrot pieniędzy lub wybrać inną książkę w podobnej cenie.

Mogłoby się wydawać, że antykwariaty są placówkami z innej epoki. W dobie Internetu i e-booków, proponują stare, nieużywane już książki. Nic bardziej mylnego, te specyficzne miejsca mają swoją duszę i charakter. Znawcy literatury i kolekcjonerzy często odwiedzają te sklepy. Poza tym, jak widać, antykwariusze również idą z duchem czasu i proponują swoim klientom możliwość dokonywania zakupów drogą internetową.

Grupa Tipmedia
Podziel się: