Dlaczego brazylijska kawa jest tak popularna?

  • 5.03.2019, 09:00
  • Grupa Tipmedia
Dlaczego brazylijska kawa jest tak popularna?
Brazylia od lat uznawana jest za potęgę w produkcji kawy. Przez cały wiek XIX i pierwsze dekady XX wieku Brazylia pozostawała głównym producentem i niemal monopolistą na rynku „czarnego złota”. Dlaczego państwo, którego powierzchnia to prawie połowa Ameryki Południowej, które kojarzy się na świecie z najlepszymi piłkarzami i wielkim karnawałem w Rio, jest uznawane za stolicę właśnie kawy?

Kawa brazylijska - uprawa

Kawowiec naturalnie nie rośnie w krajach Ameryki Południowej. Aby zatem móc zajmować się uprawą kawy, trzeba było sprowadzić jej sadzonki z krajów, które je posiadają. Pierwsze drzewko kawowe w Brazylii zostało posadzone w roku 1727 przez Francisco de Melo Palheta. Legenda mówi, że Portugalczycy, których kolonią była Brazylia, próbowali zdobyć jej sadzonki z sąsiedniej Gujany Francuskiej. Gubernator nie był jednak zainteresowany współpracą w tym temacie. Z misją dyplomatyczną wysłano więc pułkownika Francisco de Melo Palheta, który podobno zdołał rozkochać w sobie żonę gubernatora. Mit mówi, że zakochana kobieta na pożegnanie, podarowała mu bukiet kwiatów z ukrytymi wewnątrz nasionami drzewa kawowego.

Najlepsze kawy pochodzą z terenów wulkanicznych, z upraw powyżej 900 m n.p.m., które nie są skażone pestycydami. Na większych wysokościach bowiem nie rozwijają się choroby krzewów, co powoduje, iż kawa z Brazylii posiada bardzo wysoką jakość. Istotny wpływ ma na to ukształtowanie terenu i sprzyjające uprawom warunki pogodowe. Gorący klimat, słońce i górzyste położenie czynią z Brazylii idealne miejsce do produkcji wysokiej jakości ziaren kawy. Kawa brazylijska uprawiana jest najwyżej na wysokości 1200 m.n.p.m, czemu zawdzięcza swój legendarny smak, zapach i jakość. W Brazylii uprawia się głównie arabicę, a za najlepszą uznawana jest Bourbon Santos lub Santos. Arabica pochodząca z Brazylii posiada niezwykle łagodny smak, pozbawiona jest kwasowości i często można w niej wyczuć nuty orzechów i czekolady. Dzieje się tak ze względu na przetwarzanie ziaren kakaowca metodą suchą lub pulped natural, która stanowi połączenie suchej i mokrej.

Czy Brazylijczycy są koneserami kawy?

W Brazylii kawę pijają niemalże wszyscy. Ciekawostką jest fakt, iż nawet w szkołach podstawowych podawana jest ona jako uzupełnienie posiłku dla dzieci. Najczęściej pija się kawę czarną, rzadziej z mlekiem, co jest niezwykle popularne np. w naszym kraju. Co istotne w Brazylii kawę pije się z dodatkiem dużej ilości cukru, ponieważ najlepsze ziarna kawy wysyłane są do krajów europejskich.

Popularność brazylijskiej kawy wynika także z faktu, iż państwo to oferuje kawy na każdą kieszeń. Jako producent kawy słynie z kaw masowych, ale coraz częściej jest w stanie także zaoferować kawy najwyższej jakości. Kawa brazylijska to najczęstsza bazowa we włoskich mieszankach espresso, ale nie ma się co dziwić skoro aż jedna trzecia globalnych zbiorów kawy pochodzi właśnie z Brazylii.

Czy brazylijska kawa jest najlepsza na świecie? Trudno to ocenić, na pewno jest najpopularniejsza, warto wiedzieć, że w przypadku kawy tak samo jak przy herbacie, liczy się nie tylko miejsce uprawy, najważniejszy jest proces obróbki ziarna.

Kawy można znaleźć na https://www.czasnaherbate.net/kawy-c-16.html.

Grupa Tipmedia
Podziel się: