Kalkulator OC bez podawania danych - Czy taki istnieje?

  • 7.03.2019, 10:00
  • Grupa Tipmedia
Kalkulator OC bez podawania danych - Czy taki istnieje?
Coraz więcej kierowców intensywnie poszukuje nowego ubezpieczenia OC, zanim jeszcze aktualne wygaśnie. Poszukiwania mają na celu znalezienie jak najkorzystniejszej finansowo oferty. Z uwagi na to, że wszystkie polisy OC mają taki sam zakres, sugerowanie się ceną jest jak najbardziej praktycznym działaniem. Bardzo pomocne są tutaj różnorodne kalkulatory. Wiele z nich wymaga podawania szczegółowych danych. Czy da się uzyskać kalkulację bez tego? Czy na podstawie wyłącznie kilku informacji można otrzymać ciekawą ofertę ubezpieczenia?

Kalkulator OC

Kalkulator OC to narzędzie udostępniane online. Zamieszczone jest na stronie internetowej. Składa się z dwuczęściowego formularza. Pierwsza część to dane samego właściciela, a druga to dane ubezpieczanego pojazdu.

Formularz jest zwykle dość rozbudowany, a informacji, które należy podać jest sporo. Wiele osób może się zniechęcać. Jednak trzeba wziąć w tym miejscu pod uwagę fakt, że te dane podaje się jedynie raz, a  po ich przetworzeniu można otrzymać nawet kilkanaście ofert ubezpieczeniowych. Chcąc pozyskać tak dużo propozycji z wycenami w sposób tradycyjny, należałoby poświęcić na to przynajmniej kilka dni. W związku z tym, takie rozwiązanie wydaje się znacznie korzystniejsze.

Dane, które są przez zainteresowanego podawane, są bezpiecznie przechowywane na serwerach i nikt niepowołany nie ma do nich dostępu. Można więc spokojnie wprowadzić wszystkie informacje, które są przez formularz wymagane.

Jakie dane trzeba podać?

A jakie dane są wymagane? Jak wspomniano we wstępie, formularz składa się z dwóch części: dotyczącej kierowcy i dotyczącej auta.

W części, która dotyczy kierowcy należy podać swoje dane personalne. Niektóre narzędzia wymagają też imienia i nazwiska, a niektóre oczekują wyłącznie podania swojego numeru PESEL. Wymagane jest podanie również swojej daty urodzenia, daty uzyskania uprawnień do kierowania pojazdem, czy też miejsca zamieszkania. Te informacje są istotne z punktu widzenia wyliczenia składki. Bez nich symulacja kosztowa nie będzie miarodajna. Jak wygląda taki formularz można sprawdzić sprawdzając ubezpieczenie samochodu z ubezpieczamy-auto.pl.

Druga część, która dotyczy pojazdu wymaga podania marki i modelu auta, daty jego pierwszej rejestracji oraz pierwszej rejestracji w Polsce, przebiegu i pojemności silnika. Należy również wskazać numer rejestracyjny auta, sposób jego garażowania oraz planowany przebieg w danym roku polisowym. Te informacje również wpływają na wysokość składki ubezpieczeniowej. Twórca narzędzia pyta więc o to nie bez powodu.

Czy może być kalkulator bez podawania danych?

Wiele narzędzi do wyliczania składek ubezpieczeniowych dopuszcza możliwość niepodawania niektórych danych. Jest to możliwe, wystarczy zerknąć na jakiś kalkulator ubezpieczenia samochodu (kalkulator.ubezpieczamy-auto.pl), wprowadzić niepełne dane i zobaczyć, co się wydarzy.

Składka zostanie wyliczona i wyświetlą się oferty. Z tym że, ta składka jest wówczas wyłącznie szacunkowa. Nie można się do niej przywiązywać, ponieważ nie jest wiążąca. Uzupełnienie pominiętych danych może spowodować, że nieco ona spadnie lub wzrośnie – wszystko zależy od historii ubezpieczeniowej zainteresowanego.

Ponadto, przy podawaniu niepełnych danych, mogą się niektóre oferty nie wyświetlić. Firmy ubezpieczeniowe, które wprowadzają swoje produkty do kalkulatora mogą wdrożyć blokady, przez które oferta się nie pojawi. Dzieje się tak wtedy, gdy towarzystwo ubezpieczeniowe wymaga wszystkich informacji, po to by przygotować rzetelne i wiążące wyliczenie, a nie wyłącznie szacunkowe.  Pominięcie więc danych powoduje, że zainteresowany nie otrzymuje wyliczeń, które odnoszą się do rzeczywistości, jak również nie ma szans na to, by zobaczyć szerszy przekrój ofert.

Grupa Tipmedia
Podziel się: