Ubezpieczenie auta z zagranicy - co musisz wiedzieć?

  • 13.08.2019, 08:00
  • Grupa Tipmedia
Ubezpieczenie auta z zagranicy - co musisz wiedzieć?
Polacy bardzo chętnie sprowadzają używane samochody z zagranicy ze względu na ich dobry stan techniczny oraz atrakcyjne ceny. Po przywiezieniu pojazdu przychodzi jednak moment ubezpieczenia takiego auta i wtedy zaczynają się problemy. Mało kto wie, w jaki sposób to zrobić i czego może wymagać ubezpieczyciel. Z tego tekstu dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o wykupie polisy dla samochodu z kraju innego niż Polska.

Jaka polisa dla sprowadzanego pojazdu?

Zanim Twój nowy samochód będzie mógł być objęty standardowym OC, należy wykupić odpowiednie krótkoterminowe ubezpieczenie. Możesz to zrobić na dwa sposoby:

  1. Krótkoterminowe OC, jeśli auto jest już wyrejestrowane

Gdy poprzedni właściciel wyrejestruje pojazd, Ty jako nabywca musisz kupić specjalne, tymczasowe tablice wywozowe z krótkoterminowym (trwającym 30 dni) OC. Pamiętaj, że jeśli po ustalonym czasie pojazd nie zostanie zarejestrowany, to według polskiego prawa grozi Ci mandat o wysokości nawet 500 zł, a nawet odholowanie auta na parking policyjny. Jeśli jednak poprzedni właściciel nie wyrejestrował samochodu w kraju pochodzenia, a pojazd ma ważne badania techniczne i OC oznacza to, że możesz się nim poruszać przez 30 dni po polskich drogach. Po upływie tego czasu konieczna będzie rejestracja oraz wykupienie nowej polisy. Więcej na: http://ubezpieczenie24.org/

2. Krótkoterminowe OC, jeśli auto jest zarejestrowane

Takie ubezpieczenie możesz wykupić, gdy pojazd jest zarejestrowany w innym kraju, ale nie ma ważnego OC oraz zielonej karty. W sytuacji, gdy prowadzisz firmę, zajmującą się zakupem i sprzedażą aut sprowadzonych z zagranicy, również możesz wykupić krótkoterminową polisę (na 30 dni). Pamiętaj, że po upływie tego czasu nie musisz składać żadnych wypowiedzeń, ponieważ ubezpieczenie samo wygasa.

Kiedy możesz wykupić „krajowe” OC?

Podstawowym warunkiem jest to, by sprowadzone auto było wyrejestrowane w kraju pochodzenia. Gdy zgłosisz nowy pojazd w Wydziale Komunikacji i otrzymasz dokumenty potwierdzające jego rejestrację, możesz swobodnie udać się do towarzystw ubezpieczeniowych i sprawdzić oferty polis OC. Pamiętaj, że w momencie, w którym otrzymasz właściwe tablice rejestracyjne, powinieneś powiadomić o tym ubezpieczyciela, z którym zawarłeś umowę OC.

Czy muszę to wszystko robić samemu?

Oczywiście, że nie. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup samochodu z komisu, czyli firmy, która profesjonalnie zajmuje się sprowadzaniem pojazdów z zagranicy. Musisz się liczyć z prowizją, ale w zamian zyskasz święty spokój. Najczęściej otrzymujesz auto, które jest już gotowe do rejestracji w Polsce i nie interesują Cię dokumenty w obcym języku, tymczasowe tablice i inne kwestie związane z zagraniczną transakcją.

Podsumowanie

Jak widzisz, wykupienie OC dla sprowadzanego auta nie jest czym bardzo trudnym. Należy jednak pamiętać o kilku wymogach formalnych, które regulują ubezpieczenie takich pojazdów. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firm, które zrobią wszystko za Ciebie, oddając Ci gotowe do rejestracji samochód.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: