Od czego zależy cena fotowoltaiki?

  • 23.08.2019, 08:00
  • Grupa Tipmedia
Od czego zależy cena fotowoltaiki?
Słońce jest źródłem niewyczerpalnego i ekologicznego, dostępnego dla wszystkich, źródła energii. Energię słońca można dzięki wykorzystaniu instalacji fotowoltaicznych z powodzeniem przekształcać zarówno w energię cieplną, jak i w energię elektryczną. Instalacja paneli fotowoltaicznych pozwala obniżyć znacząco rachunki za energię elektryczną (nawet do 95%). Jedyną przeszkodą na drodze do czerpania energii ze słońca jest koszt instalacji, jaki trzeba ponieść na początku. Warto wiedzieć, od czego zależą koszty takiej inwestycji i w jaki sposób ustalane są parametry instalacji.

Koszty instalacji fotowoltaicznej

Koszt zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej są porównywalne do kosztów zakupu ekologicznego kotła klasy 5, do spalania biomasy. Podstawową różnicą między panelami a kotłem jest szybkość zwrotu inwestycji. W przypadku fotowoltaiki szybkość zwrotu jest znacznie większa.

Na całkowity koszt instalacji mają wpływ czynniki takie jak:

  • dofinansowanie,
  • sposób finansowania zakupu,
  • montaż,
  • gwarancja,
  • komponenty instalacji,
  • rozmiar instalacji.

Dofinansowanie

Istnieje możliwość uzyskania dofinansowania inwestycji, takiej jak instalacja do pozyskiwania energii słonecznej. Warto sprawdzić aktualne programy dofinansowań, realizowane przez Unię Europejską i rząd. Możliwości dofinansowania inwestycji związanych z odnawialnymi źródłami energii (OZE) ciągle się zmieniają i różnią się między konkretnymi województwami i regionami. O dofinansowanie starać mogą się zarówno osoby fizyczne, firmy, jak i jednostki samorządowe. Ponadto, instalacje poza dotacjami europejskimi, mogą skorzystać z odliczenia instalacji fotowoltaicznej od podatku (tzw. ulga termomodernizacyjna) i programu Mój Prąd.

Sposób finansowania zakupu

Tak jak w przypadku każdego zakupu, najniższą cenę uzyskamy płacąc całą kwotę z góry. Zakupy ratalne zwykle wiążą się ze zróżnicowanym oprocentowaniem, które jest zależne od wysokości wkładu własnego i liczby rat.

Montaż

Zdecydowanie nie warto eksperymentować z samodzielnym montowaniem instalacji. Montaż należy pozostawić specjalistom, którzy odpowiednio dopasują między innymi system montażowy. Innego systemu używa się bowiem do instalacji na dachu skośnym, innej do instalacji na dachu płaskim. Wpływ na wybór systemu montażu ma również rodzaj pokrycia dachowego. Specjaliści są w stanie ocenić, czy planowane miejsce montażu umożliwi panelom efektywną pracę, a w przypadku, gdy położenie planowanego miejsca montażu paneli będzie niekorzystne względem pozycji słońca, znajdą lepszą alternatywę.

Gwarancja

W zależności od producenta okres, na jaki udzielana jest gwarancja na panele fotowoltaiczne, wynosi od 10 do 25 lat. Jeżeli gwarancja jest krótsza, oznacza to, że produkt jest niskiej jakości i nie warto inwestować w niego pieniędzy. Wspomniana gwarancja obejmuje jednak wyłącznie panele. Warto zwrócić uwagę, czy producent daje również gwarancję na sprawność paneli, która gwarantuje, że będą one pracować ze stałą wydajnością przez określony okres gwarancyjny. Osobną kwestią jest gwarancja na inne elementy instalacji, takie jak falownik. Podczas wyboru instalatora systemu warto zwrócić również uwagę, jakim okresem gwarancji firmy obejmują usługę montażu, czyli wszelkie późniejsze usterki robocze.

Komponenty instalacji

Ceny dostępnych na rynku paneli i innych elementów instalacji są bardzo zróżnicowane. Warto jednak pamiętać, że droższe ogniwa mają również większą wydajność. Na całkowity koszt instalacji wpływa również cena falownika i systemów sterujących i zabezpieczających.

Rozmiar instalacji

Najbardziej oczywisty czynnik, wpływający na cenę fotowoltaiki, to wielkość instalacji. Im więcej paneli, tym koszt będzie większy. Ich wymaganą ilość określa się na podstawie zapotrzebowania energetycznego budynku, któremu instalacja ma służyć.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: