Paleciak elektryczny - idealny pojazd do pracy na magazynie i nie tylko!

 • 30.09.2019, 08:00
 • Grupa Tipmedia
Paleciak elektryczny - idealny pojazd do pracy na magazynie i nie tylko!
Paleciak elektryczny to urządzenie wykorzystywane głównie w transporcie wewnętrznym. Dla wielu przedsiębiorców paleciaki elektryczne stanowią fundamentalne wyposażenie firm, gdyż maszyny te pozytywnie wpływają na tempo pracy, jak i poprawę efektywności wykonywanych zadań - przekładając się tym samym na generowanie większych zysków. Paleciaki elektryczne, są sprzętem wykorzystywanym w wielu różnych branżach m.in w: przemyśle spożywczym, rolnictwie, sadownictwie, hydraulice, spedycji.

Z roku na rok ilość użytkowanych wózków paletowych z napędem elektrycznym rośnie. To wynik dynamicznego rozwoju gospodarki w ostatnich latach, a co za tym idzie powstawania nowych firm, oraz prężny rozwój przedsiębiorstw już funkcjonujących. Transport, rozładunek i załadunek towarów odgrywa istotną rolę w wielu różnorodnych branżach, dlatego też paleciaki elektryczne są kupowane coraz częściej. Ponadto pojazdy takie, jak paleciaki z napędem elektrycznym są zdecydowanie bardziej ekologiczne, niż widlaki spalinowe, które podczas użytkowania wydzielają wiele szkodliwych substancji. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o paleciakach elektrycznych oraz zastanawiasz się jaki pojazd wybrać do swojego przedsiębiorstwa - zachęcamy do przeczytania i przeanalizowania dalszej części artykułu. Inwestuj świadomie i dobierz idealny paleciak elektryczny do potrzeb i wymagań swojej firmy!

Charakterystyka wózków widłowych elektrycznych

paleciak elektryczny idealny pojazd charakterystyka

Wózki paletowe elektryczne to pojazdy, które cechują się bardziej rozwiniętymi funkcjami, aniżeli zwykłe wózki paletowe ręczne. Podstawową różnicą między paleciakami ręcznymi, a elektrycznymi jest to, iż paleciaki elektryczne nie wymagają od operatora pojazdu dużych nakładów siły fizycznej. Co więcej elektryczne paleciaki wyznaczają się zdecydowanie większą wydajnością, jak i możliwościami podnoszenia cięższych czy też niewymiarowych towarów. Na rynku wózków widłowych, nie są to widlaki o najwyższych możliwych parametrach, jednakże idealnie sprawdzą się one w pracach lekkich i średnio lekkich.

To co warto wiedzieć na temat paleciaków elektrycznych, to to, iż pojazdy te pokonują bez większego problemu dłuższe dystanse, a prędkość jaką mogą osiągnąć (bez ładunku) wynosi od 4 do 16 km/h. W zależności od miejsca pracy wózka, maksymalne prędkości jakie mogą osiągnąć różnią się, gdyż:

 • na zewnątrz, np. na placach przyzakładowych paleciaki mogą uzyskiwać prędkość do 12 km/h,
 • w halach produkcyjnych, opisywane pojazdy mogą nabrać prędkości do 6 km/h,
 • w miejscach o słabej widoczność oraz tam gdzie znajdują się inni pracownicy poruszający się pieszo, dopuszczalna prędkość paleciaków elektrycznych to 3 km/h.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat paleciaków elektrycznych? Szczegółowe informacje znajdziesz tutaj!

Paleciak elektryczny - zastosowanie

Wózki paletowe elektryczne najczęściej są wykorzystywane w supermarketach, hurtowniach, magazynach oraz halach. Idealnie sprawdzają się przy załadunku oraz rozładunku towarów, a dzięki niewielkim i kompaktowym rozmiarom są one nierzadko używane także wewnątrz większych pojazdów dostawczych. Coraz częściej paleciaki z napędem elektrycznym są spotykane także w branżach, takich jak: sadownictwo, rolnictwo, hydraulika.

Rodzaje paleciaków elektrycznych

Paleciaki elektryczne, podobnie jak inne rodzaje widlaków dzielą się na kilka rodzajów. Wyróżnia się cztery główne typy paleciaków elektrycznych, jak:

 • paleciaki elektryczne prowadzone ręcznie,
 • paleciaki z platformą dla operatora,
 • paleciaki z miejscem dla operatora,
 • paleciaki z masztem.

Poniżej znajduje się szczegółowa charakterystyka wymienionych rodzajów paleciaków elektrycznych.

paleciak elektryczny dealny pojazd do pracy na magazynie tabela rodzaje

Inwestycja w paleciak elektryczny – czy warto?

To, czy inwestycja w opisywany pojazd będzie opłacalna i korzystna, jest zależna od kilku czynników. Przede wszystkim należy zastanowić się nad tym, czy paleciak elektryczny sprawdzi się w naszej firmie. Warto przeanalizować potrzeby prowadzonego przedsiębiorstwa aby, jak najlepiej dopasować rodzaj paleciaka do zadań jakie ma wykonywać każdego dnia. Istnieje kilka podstawowych elementów, na które należy w szczególności zwracać uwagę przed dokonaniem transakcji zakupu:

 • okres gwarancyjny,
 • rodzaj pojazdu,
 • typ sterowania wózka,
 • maksymalny udźwig,
 • maksymalna wysokość podnoszenia towarów,
 • długość wideł.

Szukasz paleciaka elektrycznego? Sprawdź tutaj!

Paleciaki elektryczne to dobry wybór, jeżeli w firmie istotny jest transport towarów i zależy nam na tym, aby usprawnić funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa. Co więcej, dużym plusem przemawiającym za tym, iż paleciaki elektryczne to pojazdy warte przemyślenia, to, to, iż widlaki te są bardzo proste w obsłudze, dzięki czemu mogą nimi kierować osoby nie mające wcześniej styczności z transportem towarów.

Podsumowanie

paleciak elektryczny idealny pojazd podsumowanie

Paleciak elektryczny to wielofunkcyjne i przydatne urządzenie w codziennym funkcjonowaniu każdego magazynu, hali produkcyjnej czy sklepu. Do jego głównych zalet należy łatwość i komfort użytkowania, stosunkowo duży udźwig i duża maksymalna prędkość. Jednak, jeżeli zastanawiasz się nad inwestycją w paleciak elektryczny, pamiętaj, aby w pierwszej kolejności dokonać szczegółowej analizy miejsca, w którym pojazd ma funkcjonować. Bardzo ważne jest, by dobierać wózki zgodnie z zadaniami jakie mają wykonywać. Przemyślany zakup i odpowiednie dopasowanie paleciaka do jego obowiązków pozwoli na ustabilizowanie pracy związanej z transportem towarów, co przełoży się na lepsze tempo wykonywanych zleceń, następnie na zadowolenie klientów z terminowo wykonywanych realizacji, a tym samym na generowanie większych zysków przez firmę.

Masz wątpliwości, co do inwestycji w paleciak elektryczny, gdyż zależy Ci na pojeździe, który poprawi tempo pracy na dużej powierzchni magazynowej, gdzie najważniejszym zadaniem wózka będzie składowanie towarów na duże wysokości? W takim przypadku lepszym rozwiązaniem, niż kupno paleciaka elektrycznego, będzie inwestycja w inny model wózka widłowego, jak np.: wózek widłowy wysokiego składowania - sprawdź tutaj.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: