Ważne związki – fosforany w żywności do czego służą?

  • 04.10.2019, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Ważne związki – fosforany w żywności do czego służą?
Człowiek od zawsze próbował wydłużyć przydatność do spożycia pokarmów, które zdobył. Poddawał więc żywność wielu różnym obróbkom. Kisił, soli, schładzał. W końcu przyszła mu z pomocą nauka, a zwłaszcza, chemia. Dzięki stosowaniu środków chemii można było znacząco wysłużyć termin do spożycia żywności. Jednym z tych środków są fosforany.

Czym są fosforany?

Fosforany są związkami chemicznymi, pochodnymi kwasu fosforowego. Występują one naturalnie w ciele ludzkim. Jako dodatek do żywności odgrywają rolę emulgatorów, regulatorów kwasowości, przeciwutleniaczy i stabilizatorów. Są one do żywności dodawane jako różnego rodzaju sole. Na etykietach produktów widnieją pod następującymi oznaczeniami: E338, E339, E340, E341, E343, E450, E451, E452.

Zróżnicowanie w poziomie zawartości

Fosforany znajdują się niemal we wszystkich produktach żywnościowych. Nawet w warzywach! Jednak ilości fosforanów w różnych typach żywności osiągają skrajnie inne poziomy. Najmniej fosforanów, bo poniżej 50 miligramów na 100 gramów mają warzywa takie jak kalafior, kapusta, marchewka, pomidory, ziemniaki; owoce – gruszki, pomarańcze i jabłka; ale też masło i margaryna. Zawartość fosforanów wahającą się między 50 a 100 miligramów na 100 gramów zawiera jasne pieczywo, mleko, kefiry, groszek zielony, liście pietruszki. Wysoką, sięgającą bowiem 100 do 250 miligramów na 100 gramów, ilość fosforanów spotkamy w takich produktach jak jaja, ryby, jogurty, drób, kiełbasy, wędzonki, wołowina, wieprzowina, cielęcina, twaróg, gotowana soja; groszek i fasolka. Najwyższe „stężenie” fosforanów, przekraczające 250 miligramów w 100 gramach występuje w kabanosach, kiełbasie suchej i krakowskiej, wątróbce, szynce wołowej, rybne konserwy, kakao, orzechy włoskie, fermentowane sery żółte. Jak widać jest możliwe balansowanie produktami żywnościowymi w diecie tak, aby utrzymywać jak najniższy poziom w organizmie.

Zastosowanie fosforanów w żywności

Oprócz konserwacji żywności wiążą one wodę w znajdującą się w niej, podczas obróbki termicznej, co zwiększa wagę produktu. Fosforany możemy spotkać w takich produktach jak ciasta, pieczywo, mleko zagęszczone, lody, dżemy, galaretki, mrożone filety z ryb słonowodnych, sery topione, płatki zbożowe, warzywa, ale zwłaszcza w mięsie. Wędliny i kiełbasy zawierają w sobie fosforany, gdyż poprawiają one ich konsystencję i wygląd. Kiełbasy są bardziej kruche, natomiast wędliny są soczyste oraz mają apetyczna różową barwę. Pod tym linkiem znajdziesz jednego z dostawców fosforanów do przemysłu spożywczego http://overlack.com.pl/produkty/branza-spozywcza-i-paszowa/przemysl-miesny-drobiarski-i-rybny/. Oprócz powyższych, fosforany znajdują się w kolorowych napojach gazowanych. Można by więc rzec, że fosforany są prawdziwie wszechobecne.

Fosforany w żywności jak zmniejszyć ich liczbę

Aby ograniczyć ilość przyjmowanych fosforanów wskutek przyjmowania pokarmów należałoby dietę oprzeć o produkty jak najmniej przetworzone. Ograniczyć, bądź wyeliminować produkty odzwierzęce. Pić napoje gazowane jedynie okazjonalnie. Choć całkowite wyeliminowanie fosforanów wydaje się właściwie niemożliwe, znaczne ich ograniczenie jest jak najbardziej osiągalne.

Grupa Tipmedia
Materiał partnera
Podziel się: