Kredyt odnawialny czy gotówkowy? Które finansowanie wybrać?

 • 30.01.2020, 10:00
 • Grupa Tipmedia
Kredyt odnawialny czy gotówkowy? Które finansowanie wybrać?
Jeśli potrzebujemy dodatkowej gotówki, warto rozpatrzyć dwie opcje: kredyt odnawialny oraz kredyt gotówkowy. Pierwszy z nich daje możliwość korzystania z pieniędzy w dowolnym miejscu i czasie, według aktualnych potrzeb. Limit na koncie spłacany jest automatycznie. Kredyt gotówkowy to stałe zobowiązanie, za które płacimy bez względu na to, ile pieniędzy rzeczywiście wykorzystamy. Poznaj wady i zalety obu rodzajów kredytu!

Kredyt odnawialny czy gotówka na koncie?

Instytucje finansowe oferują swoim klientom wiele różnych produktów. Są one skierowane zarówno do osób młodych, jak i emerytów czy rencistów - do każdego, kto korzysta z e-bankowości. Wśród podstawowych elementów znajdujących się w ofertach firm finansowych są konta bankowe, karty płatnicze czy kredyty gotówkowe. Stanowią one dodatkowy zastrzyk gotówki na dowolny cel. Często jednak kredyt gotówkowy zastępowany jest kredytem odnawialnym. Warto poznać właściwości każdego z produktów, zanim podejmiemy decyzję o podpisaniu umowy z usługodawcą. W tym celu poniżej przedstawiliśmy najważniejsze informacje dotyczące kredyty odnawialnego oraz zobowiązania gotówkowego.

Kredyt odnawialny - jak działa?

Kredyt odnawialny nazywany jest inaczej limitem w rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym, limitem odnawialnym czy kredytem rewolwingowym. Polega na tym, że klient ma możliwość wielokrotnego korzystania z przyznanego mu kredytu. Warunkiem jest terminowa spłata aktualnie wykorzystanej kwoty pieniędzy. Jest ona uzupełniania poprzez regularne wpływy na konto kredytobiorcy. Warunkiem otrzymania kredytu odnawialnego jest stałe zatrudnienie oraz dochód pokrywający wydatki. Umowa kredytu odnawialnego podpisywana jest między klientem a bankiem na okres 12 miesięcy. Jest to czas, w którym kredytobiorca może swobodnie dysponować przyznanymi mu pieniędzmi. Mogą być one przeznaczone na dowolny cel. To, w jaki sposób dysponujemy pieniędzmi w ramach przyznanego kredytu odnawialnego, również zależy od nas. Możemy robić przelewy, wypłacać gotówkę w bankomacie czy też płacić za zakupy online.

Wady i zalety kredytu odnawialnego

Kredyt odnawialny jest świetnym rozwiązaniem na czas podróży, ponieważ gwarantuje dostęp do dodatkowej gotówki. Może się ona przydać podczas niespodziewanych wydatków. Jakie inne zalety posiada kredyt odnawialny?

 • dostępny jest w wysokiej kwocie;
 • możliwość zwiększenia limitu kredytowego w trakcie okresu kredytowania;
 • pieniądze na dowolny cel;
 • nielimitowany dzienny dostęp do pieniędzy;
 • kredyt dla osób od 18 roku życia;
 • limit dostępny w oparciu o dowód osobisty oraz potwierdzenie stałego dochodu;
 • finansowanie dla osób fizycznych oraz firm;
 • automatyczna spłata zobowiązania.

Pośród licznych zalet warto zwrócić uwagę na wadę kredytu odnawialnego. Jeśli jesteśmy osobami, które nie potrafią zapanować nad swoimi wydatkami, możemy mieć problem ze spłatą limitu. Warto wziąć to pod uwagę jeszcze przed podpisaniem umowy kredytowej.

Kredyt gotówkowy na dowolny cel

Popularnym produktem dostępnym w bankach jest kredyt gotówkowy. To finansowanie dostępne od 18 roku, które możemy przeznaczyć na dowolny cel, np. zakup samochodu, remont domu czy wakacyjny wyjazd. Bank przyzna nam kredyt, jeśli nasza zdolność kredytowa będzie pozytywna oraz nie będziemy mieć zaległości wobec innych usługodawców. Sprawdzone zostaną także rejestry dłużników. Kredyt gotówkowy otrzymamy na ok. 10 lat. Kwota, o jaką możemy wnioskować, wynosi kilkadziesiąt tysięcy złotych. Zależy ona od naszej zdolności kredytowej oraz potrzeb. Kredyt otrzymujemy w całości na nasze konto i dowolnie nim dysponujemy. Musimy jednak pamiętać o jego regularnej spłacie, ponieważ bank nie pobierze w tym celu z naszego rachunku pieniędzy automatycznie.

Wady i zalety kredytu gotówkowego

Kredyt gotówkowy posiada wiele zalet. Oto one:

 • wysoka kwota kredytu;
 • długi okres kredytowania;
 • pieniądze dostępne od 18 roku życia;
 • możliwość ubezpieczenia finansów;
 • pieniądze na dowolny cel;
 • spłata kredytu w dniu ustalonym z bankiem;
 • możliwość negocjacji i zmiany warunków umowy;
 • dostępność w każdym banku.

Wadą kredytu gotówkowego jest jego koszt. Zależy on od polityki firmy, a także stawki WIBOR. Posiadając kredyt gotówkowy musimy samodzielnie kontrolować jego spłatę, ponieważ raty zobowiązania nie są spłacane automatycznie.

Kredyt odnawialny czy gotówkowy - co wybrać?

Jeśli zastanawiasz się, który kredyt wybrać: odnawialny czy gotówkowy, warto zastanowić się nie tylko nad możliwościami finansowymi, ale także przeznaczeniem zobowiązania. Jeśli potrzebujemy rzeczywistej i z góry określonej kwoty pieniędzy, warto sięgnąć po kredyt gotówkowy. Wiemy wtedy, ile pieniędzy mamy do dyspozycji i nie mamy możliwości zwiększenia tego limitu (chyba, że sięgniemy po kolejny kredyt). W przypadku kredytu odnawialnego możemy dowolnie limit zwiększyć. Będzie on zależał od naszej zdolności kredytowej. Pieniądze z odnawialnego kredytu przydadzą nam się przy niespodziewanych wydatkach, których wysokość jest nieokreślona. Kredyt odnawialny sprawdzi się podczas podróży, które niosą za sobą mnóstwo niewiadomych wydatków. Jeśli nie wykorzystamy pieniędzy przyznanych w ramach kredytowania, lepiej dla nas. Nie poniesiemy dodatkowych kosztów. Większość kredytów można ubezpieczyć, ale warto to sprawdzić, zanim zdecydujemy się jeden konkretny produkt finansowy.

Grupa Tipmedia
Materiał partnera
Podziel się: