Lecytyna rzepakowa – jakie korzyści niesie jej stosowanie?

  • 03.04.2020, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Lecytyna rzepakowa – jakie korzyści niesie jej stosowanie?
Aby nasz organizm funkcjonował prawidłowo, należy dostarczać mu regularnie wielu cennych substancji. Większość z nich dociera drogą pokarmową. Tak jest chociażby z lecytyną. Czym jest ta substancja i za co odpowiada?

Lecytyna – czym tak właściwie jest?

Substancja ta jest mieszaniną związków o charakterze lipidowym, w skład których wchodzą fosfolipidy, glikolipidy i trójglicerydy. Lecytynę tworzą także węglowodany czy woda. Substancja ta nie jest obca naszemu organizmowi. Jest bowiem składnikiem budulcowym każdej komórki ciała człowieka. Tworzy tkanki mózgu oraz otoczki mielinowe komórek układu nerwowego. Ich istotności nie trzeba więc nikomu tłumaczyć. Lecytyna pełni również ważną rolę w procesach zapamiętywania i koncentracji. Są one potrzebne nie tylko uczniom i studentom, ale też pracownikom umysłowym oraz osobom starszym. Dlatego jednym ze sposobów na poprawę tych procesów jest regularna suplementacja lecytyną. Zanim na nią się zdecydujemy, warto jednak skonsultować się ze specjalistą. Pamiętajmy, że do pobudzenia pracy mózgu potrzebujemy długotrwałej kuracji, która będzie trwała przynajmniej trzy miesiące. Poprawę z pewnością odczujemy podczas uczenia się czy pracy. Jednak mózg to nie jedyny narząd, na który działa lecytyna. Wspomaga ona także pracę wątroby, redukując jej otłuszczenie i poprawiając usuwanie z niej substancji, takich jak chociażby alkohol. W ten sposób możemy uniknąć chociażby takich chorób jak miażdżyca.

Lecytyna – gdzie ją znajdziemy?

Pamiętajmy jednak, że tak jak w przypadku innych substancji, lecytyny nie warto przedawkować. Powinniśmy pilnować się, by dzienna dawka nie przekraczała 2,5 g. Przy zbilansowanej diecie zalecenia te nie są trudne do wykonania. Lecytynę znajdziemy bowiem w żółtkach jaj, orzechach, soi, słoneczniku, wątrobie, nabiale, czy zielonych warzywach. Pełni także rolę dodatków do produkcji żywności. Dlatego znajdziemy ją w czekoladzie, makaronach, czy różnego rodzaju ciastach. Czytając etykiety powinniśmy zwracać uwagę na symbol E322. To tu właśnie kryje się lecytyna. Dzięki niej poprawie ulega konsystencja ciasta, a jego świeżość utrzymuje się znacznie dłużej.

Lecytyna rzepakowa – dlaczego jest taka dobra?

30% składu lecytyny to oleje. Dokładny rozkład jest zależny od rośliny, z której pozyskano tę substancję. Bardzo dobra jakościowo będzie bez wątpienia lecytyna rzepakowa. Dla naszego organizmu będzie to najbardziej wartościowa dawka tej substancji. Lecytyna rzepakowa jest bogata w kwasy omega-3, które umożliwiają naszemu organizmowi prawidłowe funkcjonowanie. Jest ona zdrowsza od odmiany ze słonecznika czy soi. Wykorzystuje się ją w rozmaitych produktach spożywczych. Dlatego oferuje ja wielu dystrybutorów. Jednego z nich znajdziesz pod tym linkiem http://oqema.pl/aktualnosci/lecytyna-sojowa-rzepakowa-slonecznikowa-w-stalej-ofercie-overlack. Jej jakość będzie potwierdzona przez europejskie certyfikaty. Ofertę dystrybutorów możemy porównać bez wychodzenia z domu czy biura. Wystarczy sprawdzić strony internetowe

Grupa Tipmedia
Materiał Partnera
Podziel się: