Nowoczesne projekty domów z płaskim dachem

  • 27.04.2020, 11:00
  • Grupa Tipmedia
Nowoczesne projekty domów z płaskim dachem
Obserwując nowoczesne budownictwo można zauważyć, że powstaje wiele budynków z płaskim dachem. Skąd bierze się ich popularność? Przede wszystkim wiele osób uznaje je za o wiele bardziej funkcjonalne od klasycznych domów ze spadzistym zadaszeniem, poza tym płaski dach można zaaranżować jako taras, a nawet ogród dachowy. Do tego minimalistyczna bryła takiego budynku nadaje mu nowoczesnego charakteru, co dla wielu inwestorów ma ogromne znaczenie.

Jakie zalety ma płaski dach?

Ważną zaletą płaskiego dachu jest niski koszt budowy i możliwość dowolnej aranżacji ostatniej kondygnacji. Poddasza mają swój urok, ale bywają trudne w aranżacji, a przestrzeń pod skosami nie zawsze może być w pełni wykorzystana. Pokój pod płaskim dachem może być wykorzystany w całości, a dzięki odpowiednim oknom można go doświetlić, by był najjaśniejszym pomieszczeniem w domu.

Zaletą płaskiego dachu jest też możliwość zaaranżowania go na dodatkową przestrzeń rekreacyjną – wymaga to zastosowania odpowiednio mocnej konstrukcji, więc warto się na to zdecydować już w czasie budowy. Taras, a nawet ogród na dachu jest jednak wspaniałym miejscem do wypoczynku, szczególnie jeżeli dom jest położony w ładnej okolicy.

Jakie cechy mają nowoczesne projekty domów z płaskim dachem?

Współczesne domy muszą być nie tylko ładne, ale także funkcjonalne. Oznacza to, że muszą umożliwiać wygodną komunikację między pomieszczeniami, odpowiednią ilość światła i dobrą wydajność energetyczną. Warto wiedzieć, że normy wydajności energetycznej rosną, a od 2021 roku wejdzie w życie norma wymagająca od każdego nowo powstającego budynku spełniania kryteriów, które dziś są wyznacznikiem domów energooszczędnych. Z jednej strony często podnosi to nieco koszty budowy, ale z drugiej – pozwala znacznie oszczędzić na ogrzewaniu i zadbać o środowisko.

Nowoczesne projekty domów z płaskim dachem są dobrym rozwianiem dla osób, którym zależy na wyglądzie budynku i komforcie jego użytkowania. Zwarta bryła sprawia, że ciepło lepiej rozchodzi się po domu, a przy tym zapobiega utracie ciepła. Dobrze ocieplony płaski dach ułatwia utrzymanie właściwej temperatury także w najwyższej części domu.

Nowoczesne projekty domów z płaskim dachem – parterowe czy piętrowe?

Popularnym trendem jest budowanie domów parterowych. Wynika to z tego, że są tańsze w budowie, a zapewniają często o wiele większy komfort, do tego można je wznosić nawet przy ograniczeniach wynikających z niektórych Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego. Rozplanowanie wszystkich pomieszczeń na jednej kondygnacji pozwala uzyskać wrażenie dużej przestrzeni nawet przy stosunkowo niewielkim metrażu, zwłaszcza jeżeli zdecydujemy się na duży salon połączony z kuchnią oraz duże przeszklenia.

Niektóre nowoczesne projekty domów z płaskim dachem przewidują dwie kondygnacje różnej wielkości – dzięki temu dach niższej często jest jednocześnie tarasem, a na wyższym piętrze umieszczona jest strefa nocna. Takie projekty można znaleźć np. tu: https://pracownia-projekty.dom.pl/tag-nowoczesne_projekty_domow_z_plaskim_dachem.html. Niezależnie od tego, na ile pięter się zdecydujemy, warto przede wszystkim wybrać projekt domu, który będzie spełniał oczekiwania całej rodziny. Ważne jest więc zwrócenie uwagi na ilość sypialni, a jeżeli pracujemy w domu – zaplanowanie miejsca, które będzie służyć jako gabinet. W przypadku parterowych budynków często wydzieleniu przestrzeni w naturalny sposób służy kształt domu. Czasem bryła przypomina literę L, gdzie jedno skrzydło pełni funkcję strefy nocnej, a drugie – dziennej. Warto wtedy zwrócić uwagę na odpowiednie usytuowanie budynku, by światło dzienne docierało tam, gdzie jest najbardziej potrzebne o danej porze.


 


 

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: